در حال بارگذاری ...
 • با حضور رضا گشتاسب

  کارگاه طراحی میزانسن در حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد

  کارگاه طراحی میزانسن(صحنه آرایی) و طراحی اجرا در تئاتر و بررسی پرسشنامه پاتریس پاوی با حضوررضا گشتاسب و جمعی از هنرمندان و علاقه مندان رشته نمایش در یاسوج برگزار شد.

  به گزارش تئاترکهگیلویه وبویراحمد، مصطفی لاهوتی مسئول واحد نمایش حوزه هنری گفت: در ادامه سلسله نشست های تخصصی تئاتر که واحد نمایش حوزه هنری استان برگزاری میکند این کارگاه نیز در جهت تعاملات بین گروهی در تئاتر و ایجاد بستری برای اندیشیدن و بیان نظریات جدید در حوزه نمایش برگزار و با استقبال علاقه مندان مواجه شد.

  وی افزود: هدف اصلی واحد نمایش حوزه هنری استان کهگیلویه و بویراحمد از برگزاری این کارگاه ها بحث آموزش و آگاهی بخشی به علاقمندان این حوزه است تا از این طریق تولیدات نمایشی در استان از غنای اندیشگانی بهره مند شوند.

  لاهوتی ابراز داشت: در این کارگاه با ارائه ی تعریفی از میزانسن، به عناصر موثر در طراحی میزانسن پرداخته شد و عنوان شد که هر تعریفی در تئاتر وقتی با آگاهی و یقین ارائه شود حتی اگر در روند آگاهانه ی تئاتر محل ایراد باشد، در نهایت به تولیدی منجر می شود که شخصی است و با دیگر‌ تولیدات متفاوت خواهد بود و این تعریف شخصی در میزانسن که از کلیشه ها دوری میکند اجرایی شخصی و متفاوت را در نهایت برای تماشاگر تولید خواهد کرد.‌

  مسول واحد نمایش حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد افزود: در ادامه با مثال هایی از نمونه اجراهای تئاتر، روایت گری، تصویر و فرآیند ارتباط حسی بررسی شد و از بررسی تئاتر از منظر نسخه ی اجرایی صحبت شد  و این را می توان فاصله گرفتن از تئاتر رایج که مبتنی است بر در نظر گرفتن نمایشنامه به عنوان مرکزیتی برای مطالعات تئاتری دانست.

  لاهوتی افزود: همچنین با ذکر‌ نکاتی از تئاتر برشت، آرتو، تئاتر ابزورد به جایگاه تماشاگر در تئاتر و نسخه های متفاوت اجرایی از این طریق صحبت و به معرفی پرسشنامه پاوی(پاویس) به عنوان مطالعه ای برای بررسی مولفه های اجرا پرداخته شد.

   وی گفت: در این نشست صحنه هایی از نمایش هایی نیز به صورت فیلم پخش شد و از این طریق به صورت عملی نیز بحث ادامه داشت و حاضرین نیز در این جلسه به پرسش و پاسخ در خصوص مطالب ارائه شده پرداختند.
  نظرات کاربران