در حال بارگذاری ...
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر

اختیارات صندوق هنر به استان‌ها تفویض می‌شود

سید مجید پوراحمدی در نشست با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در یاسوج گفت: مشکل عضویت خبرنگاران خبرگزاری‌ها در صندوق اعتباری هنر را با همکاری معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در تهران بررسی و پیگیری می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از کهگیلویه و بویراحمد به نقل از خبرگزاری ایسنا: مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل صندوق اعتباری هنر گفت: مشکل عضویت خبرنگاران خبرگزاری‌ها در صندوق اعتباری هنر را با همکاری معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در تهران بررسی و پیگیری می‌کنیم.

سید مجید پوراحمدی دوشنبه شب در نشست با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در یاسوج، افزود: یکی از اولویت‌های وزارت ارشاد تقویت صندوق اعتباری هنر مورد تأکید وزیر فرهنگ و ارشاد در جهت کمک و حمایت حداکثری از فعالان و اهالی فرهنگی، هنری و رسانه‌ای و فعالان قرآن و عترت بوده است.

وی از اولویت‌های سیاست‌های حمایتی خبر داد و اظهار کرد: عدالت فرهنگی با توزیع منابع در تمام مناطق برای تقویت فعالیت‌های فرهنگی و هنری از برنامه‌های وزیر ارشاد است و وزیر تاکنون بیش از ۵۰ بار به استان‌ها سفر کرد.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اشاره به شیوع کرونا در سطح کشور، خاطرنشان کرد: بیماری کرونا به کسب‌وکارهای فرهنگی_ هنری، مراکز فرهنگی و هنری، سینمایی و آسیب جدی به اقتصاد فرهنگ و هنر وارد کرد.

پوراحمدی تصریح کرد: بسیاری مراکز فرهنگی و هنری با شیوع کرونا با مشکلات مختلف روبه‌رو و به سمت تعطیلی رفت.

وی با اشاره به توسعه ظرفیت‌ها، ادامه داد: ۲۱ پروژه در حوزه اقتصاد هنر تعریف و طرح‌های اقتصادی و توجهی آن‌ها با رویکرد عدالت فرهنگی اجرایی خواهد شد.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه به مدت یک سال فرآیند بررسی ثبت‌نام‌ها اجرایی نشده بود، عنوان کرد: تعطیلی‌ها سبب فشردگی بررسی‌ها شد که افزایش تعداد نیروها برای بررسی و تأیید وضعیت در دستور کاری قرار گرفت.

پوراحمدی با اشاره به اینکه هم‌اکنون بیش از ۹۰ هزار نفر عضو صندوق اعتباری هنر هستند، تأکید کرد: طی یک سالی که فرایند عضوگیری متوقف‌شده بود، ۵٠ هزار نفر در نوبت عضویت در صندوق اعتباری هنر قرار داشتند که ۲٠ هزار نفر مدارک آن‌ها کامل بود که این تعداد تعیین تکلیف شدند.

وی اظهار کرد: صندوق اعتباری هنر روزانه ۱۰۰۰ تماس تلفنی دارد که با فشردگی کاری شدیدی داریم.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر گفت: برخی به معنای واقعی فعال فرهنگی و هنری این بودند اما عضو این صندوق بودند و این افراد بر اساس مکاتبات استانی شناسایی شدند که آیین‌نامه‌ای در این زمینه طراحی کردیم تا هرکسی به‌عنوان فعال فرهنگی، هنری و رسانه‌ای عضو این صندوق نشود.

پوراحمدی با بیان اینکه دولت برای هر عضو صندوق هنر ۱۵ تا ۲۰  میلیون تومان هزینه می‌کند، تصریح کرد: تلاش کردیم هنرمندان و خبرنگاران اصلی را عضو کنیم.

وی ادامه داد: فرآیند تایید متقاضیان صندوق اعتباری هنر را به استان‌ها تفویض کرده‌ایم، ممکن است که در بین هنرمندان کسانی باشند که مدارک و مستندات لازم را برای عضویت در صندوق هنر ندارند در این خصوص استان‌ها با تشکیل کارگروهی تصمیم‌گیری می‌کنند.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر تأکید کرد: خدمات صندوق هنر در حال گسترش است که علاوه بر خدمات حمایتی بیمه‌ای، مستمری و تکریم، خدمات متنوع دیگری بر روی هنر کارت شامل؛ تخفیف‌ها ویژه هتل‌ها و مراکز اقامتی و خدمات فروشگاهی می‌شود.

پوراحمدی با اشاره به طرح «سفرهای هفت بهر هنر» تصریح کرد: مفاخر استان‌ها و شهرستان‌ها در رشته‌های مختلف طی مراسمی تجلیل می‌شوند.

وی با تأکید بر حمایت از اعضای صندوق هنر، عنوان کرد: در قالب «طرح جوان» ۵٠٠ نفر از اعضایی که فرزند آوری داشته‌اند، با مبلغ پنج میلیون تومان حمایت‌شده و این طرح ادامه دارد.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت تسهیلاتی را از دیگر اقدامات انجام‌شده دانست و خاطرنشان کرد: تمام تسهیلات پرداخت‌شده ۱۰ میلیون تومانی به بالاست و وام تسهیلات ضروری علاوه بر موارد عادی، ۱۱٠ فقره تسهیلات ۲۰ میلیون تومان و موارد خاص تا ۲۵ میلیون تومان به استان کهگیلویه و بویراحمد اختصاص می‌دهیم همچنین ۱۱۰میلیون تومان اعتبار بلاعوض در اختیار مدیرکل ارشاد استان قرار می‌گیرد تا اگر هنرمند و فعال فرهنگی مشکلی دارد معرفی شود تا به آن‌ها پرداخت کنیم.

پوراحمدی در خصوص معرفی خبرنگاران به صندوق اعتباری هنر ادامه داد: معرفی افراد برای عضویت در صندوق اعتباری هنر تنها از طریق دو معاونت مطبوعاتی و معاونت قرآنی است و هر فردی از سوی معاونت مطبوعاتی به ما معرفی شود برای ما تأییدیه اصلی است و حتماً عضویت انجام می‌شود.

وی در خصوص اخذ نشان هنری اظهار کرد: این نشان توسط شورای ارزشیابی وزارت ارشاد انجام می‌شود و وقتی نشان درجه یک به فردی اعطا شد، خدمات طرح تکریم ازجمله ماهانه یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به این افراد پرداخت می‌شود و حدود ۸۰۰ نفر در قالب طرح نشان از خدمات صندوق هنر استفاده می‌کنند.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در رابطه با مشکل عضویت خبرنگاران خبرگزاری‌ها افزود: مشکل عضویت خبرنگاران خبرگزاری‌ها در صندوق اعتباری هنر را با همکاری معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در تهران بررسی و پیگیری می‌کنیم.

پوراحمدی با اشاره به تعلق نگرفتن اینترنت هدیه از سوی سه اپراتور به اکثر خبرنگاران بیان کرد: این مسئله را پیگیری خواهم کرد.

به گزارش ایسنا، وی اظهار کرد: مسکن یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خبرنگاران و ما در وزارت ارشاد است، مسکن هنرمندان و خبرنگاران بخشی از آن از سوی وزارت ارشاد است وزارت راه، سمت و مجموعه بانک‌ها باید در این زمینه همکاری داشته باشند و یا از طریق طرح نهضت ملی مسکن طی شود که مراحل خود را دارد و اگر مشکل مسکن خبرنگاران را بتوانیم حل کنیم به آن افتخار می‌کنیم البته کار سختی است اما در حال ‌پیگیری هستیم.

 
نظرات کاربران